ULTRAZVUKOVÁ VYŠETŘENÍ
- Ultrazvuk v 6-10. týdnu gravidity
- Specializované ultrazvukové vyšetření v I. trimestru
- Kombinovaný screening I. trimestru (NT+)
- Integrovaný screening I. a II. trimestru
- Superkonziliární ultrazvukové vyšetření ve II. trimestru
- Ultrazvukové vyšetření srdce plodu
- Specializované ultrazvukové vyšetření ve III. trimestru
- Dopplerovské vyšetření (průtoky v cévách plodu a dělohy)
- 3D/4D ultrazvuk
Podrobněji viz. níže
Ultrazvuk v 6.-10. týdnu gravidity
Vyšetření prováděné na počátku gravidity slouží k ověření přítomnosti těhotenství, jeho lokalizace v děloze, dále pak k posouzení jeho vitality a četnosti. Těhotenský váček bývá ultrazvukově detekovatelný ve 4-5. týdnu gravidity (tj. cca za 2-3 týdny po oplození), srdeční činnost můžeme většinou pozorovat kolem 6. týdne těhotenství.
Specializované ultrazvukové vyšetření v I. trimestru
Jde o podrobné vyšetření, které provádíme mezi 12-14. týdnem gravidity. Kromě ověření četnosti gravidity a vitality plodu slouží především k detekci závažných morfologických vad. Zobrazujeme mozek, obličej, jeho profil, dále srdce, břišní orgány a končetiny plodu.
Taktéž vyšetřujeme ukazatele možných chromozomálních aberací (odchylek v genetické informaci plodu) - šíjové projasnění, přítomnost nosní kosti, průtok krve v ductus venosus a trikuspidální chlopní. Při vhodné poloze plodu lze v tomto období zjistit i pohlaví plodu.

Kombinovaný screening I. trimestru (NT+)
NT+ je vyšetření prováděné mezi 12-14. týdnem gravidity, které nám umožňuje neinvazivně (bez zásahu do dělohy) stanovit riziko postižení plodu nejčastějšími chromozomálními aberacemi (odchylkami v genetické výbavě plodu). Těmi jsou v naší populaci Downův, Edwardsův a Patauův syndrom.
Test je založen na detekci hladiny proteinu PAPP-A a volné beta podjednotky těhotenského hormonu (free beta-hCG) z krve matky, dále pak na měření ultrazvukových známek chromozomálních aberací - šíjového projasnění (NT), přítomnosti nosní kosti (NB), průtoku krve v ductus venosus a trikuspidální chlopní. Zjištěné hodnoty jsou vztaženy k věku těhotné, týdnu gravidity a dalším parametrům (hmotnost, výška, způsob početí).
Výsledky vyšetření dělíme do tří skupin. 1. pozitivní - riziko vyšší než 1:100 (například 1:50), 2. hraniční - riziko mezi 1:100 - 1:1000, 3. negativní, tj. zcela v pořádku - riziko menší než 1:1000. Další postup stanovujeme vždy individuálně podle celkového výsledku testu a také podle eventuálních odchylek jednotlivých vyšetřovaných parametrů.
Test se vyznačuje vysokou přesností - 90-95 % a nízkou falešnou pozitivitou.
Pozitivní výsledek testu neznamená stanovení diagnózy Downova syndromu, ale pouze zvýšenou míru individuálního rizika. V případě odchylek v NT+ testu zajišťujeme genetickou konzultaci s následným doporučením dalšího postupu.
Kombinovaný screening I. trimestru je z větší části proplácený zdravotními pojišťovnami.

Integrovaný screening I. a II. trimestru
Jedná se o propojení screeningových testů I. trimestru (NT+) a II. trimestru (triple testu). Na základě provedeného NT+ testu v prvním trimestru můžeme v některých případech doporučit ověření nebo zpřesnění jeho výsledku (například v situaci, kdy je NT+ hraniční).
Doplňujeme tedy odběr krve v 16-18. týdnu gravidity ke stanovení tří hormonálních hladin z krve těhotné - alfa-fetoproteinu (AFP), estriolu (E3) a těhotenského hormonu (hCG). Zjištěné hodnoty se pak zakomponují do již provedeného NT+ testu a tím nám jeho výsledek ještě upřesní. Konečný výsledek nám pak opět udává míru rizika zejména Downova syndromu. Kromě toho získáme i informaci o riziku rozštěpových vad plodu.
Přesnost tohoto testu je vysoká, a to 95 %.
Superkonziliární ultrazvukové vyšetření ve II. trimestru
Toto vyšetření se provádí mezi 20-22. týdnem těhotenství, svojí podrobností přesahuje rámec běžného screeningového ultrazvuku. Zahrnuje detailní zhodnocení morfologie celého plodu k vyloučení vrozených vývojových vad, vrozených vad srdce a ultrazvukových známek chromozomálních aberací (změn v genetické výbavě plodu). Vyšetřujeme obraz mozku, obličej a profil plodu, celistvost břišní stěny, stavbu pupečníku, páteř, srdce, bránici, břišní orgány (žaludek, játra, žlučník, ledviny, močový měchýř) a samozřejmě horní i dolní končetiny.
Sledujeme také růst plodu, množství plodové vody, uložení placenty a případné placentární patologie. V indikovaných případech doplňujeme měření délky děložního hrdla či vyšetření průtoku krve tepnami zásobujícími dělohu.
Ultrazvukové vyšetření srdce plodu ve II. trimestru
Jedná se o podrobné vyšetření srdce a velkých cév plodu. Provádíme ho mezi 20-22. týdnem gravidity. Hodnotíme srdeční morfologii, funkční parametry a srdeční frekvenci. Vyšetření můžeme provádět samostatně u rizikových pacientek (srdeční vada v rodině apod.) nebo jako součást superkonziliárního ultrazvuku.

Specializované ultrazvukové vyšetření ve III. trimestru
Ultrazvukové vyšetření ve III. trimestru (mezi 30-32. týdnem gravidity) slouží k diagnostice některých později vzniklých vývojových vad (srdce, mozek...). Dále kontrolujeme růst plodu, průtoky v cévách plodu a dělohy, polohu plodu množství plodové vody a uložení placenty.

Dopplerovské vyšetření (průtoky v cévách plodu a dělohy)
Vyšetření toků krve ve vybraných cévách plodu nebo dělohy můžeme provádět v průběhu celého těhotenství.
V prvním trimestru gravidity využíváme dopplerovská vyšetření v rámci kombinovaného screeningu, NT+ (viz. výše), ve druhém trimestru pak při superkonziliárním ultrazvukovém vyšetření zaměřeném na vývojové vady plodu a specializovaném vyšetření srdce plodu (viz. výše).
Ve vyšších týdnech těhotenství nám tato vyšetření pomáhají především v hodnocení správné funkce placenty (tj. zásobení živinami), v některých případech pak také při zjišťování možného rizika anemie (chudokrevnosti) plodu. Za velmi důležité považujeme hodnocení průtoků krve v případě vícečetných těhotenství (zejména jednovaječných dvojčat).
O které cévy se jedná nejčastěji:
Ductus venosus - jde o cévní spojku mezi pupečníkovou žílou a srdcem plodu
Arteria umbilicalis - tepna/y pupečníku
Arteria cerebri media - jedna z tepen mozkového cévního řečiště
Arteria uterina - tepna/y zásobující dělohu krví

3D/4D ultrazvuk
Toto vyšetření slouží k prostorovému (trojrozměrnému) zobrazení plodu, přičemž 3D zobrazení představuje statický obrázek a 4D je trojrozměrné zobrazení v reálném čase, tedy zachycuje i pohyby plodu. V určitých případech lze 3D/4D ultrazvuk využít diagnosticky (při vyšetření rozštěpových vad, končetin plodu apod.). Zobrazení plodu může být limitováno určitými aspekty jako je např. menší množství plodové vody, nepříznivá poloha plodu, horší akustická prozvučnost pacientky. 3D/4D ultrazvuk lze provést ve kterékoli fázi těhotenství.
